Fakti, ko tu iespējams nezināji par Nīderlandi

Fakti, ko tu iespējams nezināji par Nīderlandi

Tu zini, kur atrodas Nīderlande, esi apceļojis skaistākās vietas un tev ir vismaz viens draugs, kas dzīvo Nīderlandē. Taču ir lietas, ko daudzi cilvēki nezina par šo valsti. Tas nebūs ierakstīts nevienā tūrismu bukletā un pat ne Wikipedijā.

Palasi dažus interesantus faktus par Nīderlandi:

 • Vairāk kā viena ceturtdaļa no valsts teritorijas atrodas zem jūras līmeņa. Papildus tam, vairāk par 50% no tās teritorijas, kas ir virs jūras līmeņa, nav augstāk kā metrs. Schiphol starptautiskā lidosta patiesībā atrodas 4,5 metus zem jūras līmeņa. Tas nozīmē to, ka ar laiku šī valsts applūdīs. Tāpēc, ja vēl neesi paspējis apmeklēt Nīderlandi, noteikti pievieno to vienam no aktuālākajiem atvaļinājuma galamērķiem.
 • Nīderlande un Holande tiek raksturota kā viena valsts. Vienalga, vai pieminēsi vienu vai otru – tevi sapratīs.
 • Nīderlandieši ir garākie cilvēki pasaulē. Vīriešu vidējais garums ir 184 centimetri, bet sievietēm 170 centimetri. Daži zinātnieki to izskaidro ar DNS īpatnībām, pareizu uzturu un paaugstināto labklājību, bet citi zinātnieki uzsver, ka garais ķermenis ir raksturojams bagātīgā piena patēriņa dēļ.
 • Nīderlandieši ir visblīvāk apdzīvotā nācija Eiropā. Kamēr jebkurā citā Eiropas valstī iedzīvotāju blīvums ir vairāk nekā 1 miljons iedzīvotāju uz kvadrātkilometru, tikmēr Nīderlandē tas ir tikai 487 iedzīvotāji uz vienu kvadrātkilometru.
 • Nīderlandē ir ļoti līdzens reljefs. Tā esot plakana kā pankūka, kā smej ģeogrāfi. Augstākais punkts atrodas dienvidaustrumu malā, Limburgas provincē. Vaalserberga virsotne sasniedz 322.7 metrus.
 • Nīderlandes galvaspilsēta Amsterdama ir celta uz koka pāļiem. Amsterdamas augsne ir purvaina un māliem bagāta, tāpēc, lai uzsāktu pilsētas industriālo būvniecību, viss tika nostiprināts ar koka pāļiem. Tie tika ierakti 11 metru dziļumā un fiksēti ar smilšu slāni. Amsterdamā visas ēkas pamatos ir koka pāļi kā stiprinājumi. Karaļa pils ar Dammes laukums ir būvēts izmantojot apmēram 13 tūkstošus koka stabus.
 • Nīderlandes simbols ir plašie tulpju lauki, kas katru gadu pulcē tūristus no visām malām. Tomēr tulpju sīpolu dzimtene nav Nīderlande. Pirmie tulpju sīpoli tika atvesti no Turcijas. Tie ļoti ātri pieņēma jauno vidi, jo augsne ir atbilstoša tulpju augšanai. Mitrā un purvainā augsne ir daudz pateicīgāka augšanai, nekā tas ir Turcijā.
 • Visā pasaulē pierasts, ka dzemdības notiek slimnīcā, speciālistu uzraudzībā. Taču 30% no Nīderlandes jaunajām māmiņām atzīst, ka dzemdējušas bērnus savā mājā. Tas nenozīmē, ka bērni ir dzimuši ne-sanitāros apstākļos. Dzemdības notiek ārstu uzraudzībā, taču, lai mazinātu stresu, tas notiek ierastajā dzīves vidē.
 • Tieši aiz norvēģiem, nīderlandieši ir pasaulē lielākie kafijas dzērāji. Vidēji nīderlandieši gadā izdzer 140 litrus kafijas, kas ir apmēram 3,2 tasītes dienā.
 • Nīderlandieši neoficiāli pieņēmuši angļu valodu kā otro valsts valodu. 86% nīderlandieši perfekti runā angļu valodā. Tūristi bieži vien apjūk, izdzirdot nīderlandieti runājam angliski, jo valoda ir tik izkopta un neizklausās pēc svešvalodas. Angļu valoda tiek mācīta jau no pirmajām skolas dienām, saprotot, ka tūrismam ir liela ietekme uz valsts ekonomiku. Visiem ir skaidri jāpārzina angļu valoda.
 • Nīderlande ir lielākā alus eksportētāju valsts visā pasaulē. Pēdējie dati, kad tika veikta aptauja, bija 2001. gads, bet arī tad tika iegūti vērā ņemami rezultāti. 2001. gadā holandiešu alus uzņēmumi eksportēja pārsteidzoši lielus apjomus uz ārvalstīm – 1,3 miljardus litrus. Puse no visa šī lielā apjoma tika izsūtīta uz Amerikas Savienotajām Valstīm.